• Bütün bunlara görə Üzeyir Hacıbəyovun yaradıcılığı Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. 

    Üzeyir Hacıbəyov şəxsiyyəti Azərbaycan xalqının iftixarı, bizim milli iftixarımızdır.

     

    Heydər Əliyev

     

  • Bəstəkarlar öz əsərlərini yaradarkən, unutmamalıdırlar ki, bizim yaradıcılığımızı xalq qiymətləndirir.

    Çunki xalq yalnız yaradıcı, yalnız bəstəkar deyildir; xalq eyni zamanda misilsiz tənqidçi və musiqi

    əsərlərinin ən yaxşı «istehlakçısıdır», xalq musiqi əsərlərinə diqqətlə yanaşır, yaxşını pisdən seçir.

     

    Üzeyir Hacıbəyli

  • Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin yaradıcısı, məşhur sovet bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun musiqisi xalqımızın

    ürəyində yaşayır, onun mə'nəvi həyatını zinətləndirir. Zaman bu böyük iste'dadın qurduğu əzəmətli

    binanı sarsıtmaqdan nəinki acizdir, əksinə, onun getdikcə daha da möhkəmləndiyinə şahid olur.

     

    Qara Qarayev

  • Üzeyir məni özünə xas təmkinlə, çox mehriban bir münasibətlə qarşıladı.

    O gündən başlayaraq, ömrünün axırına qədər ölməz sənətkarın hərarətli münasibətini duydum.

    İlk dəfə şəxsiyyətində hiss etdiyim bu hərarəti get-gedə sənətində də duydum və bütün varlığımla ona bağlandım...

     

    Fikrət Əmirov

    6 iyul 2021-ci il

    INTERNATIONAL COMPETITION OF YOUNG MUSİCİANS “STUDYING OF MUSICAL LITERATURE OF DIFFERENT COUNTRIES”. RESULTS

    Dedicated to the 40th anniversary of the school-studio of BMA!

    INTERNATIONAL COMPETITION OF YOUNG MUSİCİANS

    “STUDYING OF MUSICAL LITERATURE OF DIFFERENT COUNTRIES”

    Based on video recordings

    (The author of the competition project – Tarlan Seyidov)

    Baku – 2021

    THE CHAIRMAN OF THE ORGANIZATIONAL COMMITTEE AND

    OF THE JURY OF THE COMPETITION

    Rector of BMA, People’s Artist of USSR and AR, professor

    Farhad BADALBEYLI

    CO-CHAIR OF THE JURY OF THE COMPETITION

    Director of the school-studio of BMA,

    Honored Art Worker of the Republic of Azerbaijan,

    Doctor of Arts, professor

    Tarlan SEYIDOV

    RESULTS

    Total - 128 participants

    I Group (9 – 12 years, 50 participants)

    LAUREATES (12)

    1. MARYAM GADIMOVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    2. MARYAM ALIZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 20

    Teacher – Sabina Shirinova

    3. ALIKHANALIHEYDAR MIRZAZADEH

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    4. SONA AHMAD

    Azerbaijan, Baku, Music School № 35

    Teacher – Nushaba Guliyeva

    5. KAMILLA HASANZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 23

    Teacher – Nigar Hasanzadeh

    6. RANA ZEYNALLI

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    7. MELISA MAJIDOVA

    Azerbaijan, Sheki, Music School № 3

    Teacher – Afsana Latifova

    8. ASAD GULUZADEH

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    9. MADINA NURALIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Gymnasium of Arts at the Azerbaijan National Conservatory

    Teacher – Leila Zeynalli, Afruz Mammadova

    10. MEHMAN GANBARLI

    Azerbaijan, Baku, Gymnasium of Arts at the Azerbaijan National Conservatory

    Teacher – Leila Zeynalli, Afruz Mammadova

    11. AMINA MAMMADOVA

    Azerbaijan, Baku, Gymnasium of Arts at the Azerbaijan National Conservatory

    Teacher – Leila Zeynalli, Afruz Mammadova

    12. MARIYA SHARLOTTA DEYNIS

    Germany, Worms City Shool

    Teacher – Irina Voronova

    DIPLOMANTS (16)

    1. MARYAM AGHAYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 33

    Teacher – Sakina Muradova

    2. NUBAR ABDURAHMANOVA

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 3

    Teacher – Sevinj Jafarova

    3. ASMA HUSEYİNLİ

    Azerbaijan, Baku, Music School № 6

    Teacher – Shalala Aghakhishiyeva

    4. LALA İSMAİLZADEH

    Azerbaijan, Saatli Music School

    Teacher – Aynur Samadova

    5. YUSIF MAMMADLI

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    6. MADINA MAMMADLI

    Azerbaijan, Ganja, Music School № 1

    Teacher – Sahiba Mammadova

    7. SUGRA MURADOVA

    Azerbaijan, Saatli, Music School

    Teacher – Shabnam Samandarova

    8. AMINA SHIKHBABAYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 25

    Teacher – Sevda Yolchuyeva

    9. AYSUN SULTANOVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 20

    Teacher – Lala Jafarova

    10. FATIMA ABASOVA

    Azerbaijan, Baku, Jeyranbatan Art School

    Teacher – Yegana Hasanova

    11. INJI HAJIZADEH

    Azerbaijan, Shirvan, Music School

    Teacher – Shafagat Hajieva

    12. MAHI MAMMADOV

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    13. NAZRIN PANAHLI

    Azerbaijan, Gabala, Art School

    Teacher – Adiba Mammadova

    14. MARYAM ALASGAROVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Aytan Ibrahimova

    15. NIL MALIKLI

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Rana Mammadova

    16. TOGHRUL GULUZADEH

    Azerbaijan, Ganja, Music School № 1

    Teacher – Yegana Abbasova

    INCENTIVE DIPLOMAS (19)

    1. ELMIRA IMANQULIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 3

    Teacher – Chicak Talibova

    2. BIKA ASTANOVA

    Azerbaijan, Saatli, Music School

    Teacher – Laman Suleymanova

    3. ANARA ALIEVA

    Azerbaijan, Ganja, Music School № 1

    Teacher – Esmira Novruzova

    4. AMY EL-KHOURY

    Oman-Lebanon, Trinity Music School of Muscat

    Teacher – Vusala Amirbayova

    5. LEILA KERIMOVA

    Azerbaijan, Guba, Art School

    Teacher – Kamala Jafarova

    6. AISHA MUSTAFAEVA

    Azerbaijan, Jabrail Music School

    Teacher – Nigar Gediz

    7. FARIDA NOVRUZOVA

    Azerbaijan, Jabrail Music School

    Teacher – Vafa Bashirli

    8. SHAHLA AHADOVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 6

    Teacher – Javahir Aliyeva

    9. DUYGHU SHOHUBLU

    Azerbaijan, Sheki, Art School

    Teacher – Jalilova Zulfiyya

    10. IBRAHIM KHALIL

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    11. AYSU YUSIFALIYEVA

    Azerbaijan, Imishli, Music School

    Teacher – Sanam Mammadli

    12. NAZRIN ALIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 6

    Teacher – Javahir Aliyeva

    13. AYAN GUSEYNOVA

    Azerbaijan, Aghdash, Music School № 1

    Teacher – Aygun Seyidova

    14. IBRAHIM MUSTAFAYEV

    Azerbaijan, Sheki, Music School № 4

    Teacher – Sadig Mustafayev

    15. EMILIYA SHIRIYEVA

    Azerbaijan, Lankaran Music School № 1

    Teacher – Raksana Karimli

    16. HIJRAN ISMAILOVA

    Azerbaijan, Sheki, Music School № 4

    Teacher – Nigar Abdulqadirova

    17. AYSU SOLTANOVA

    Azerbaijan, Barda, Divanli Music School

    Teacher – Ipak Baghirova

    18. ASMAR MAMMADZADEH

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    19. SAFURA GARAZADEH

    Azerbaijan, Goychay Music School

    Teacher – Yagut Mustafayeva

    CERTIFICATES OF PARTICIPATION (3)

    1. GUMRAL ALLAHVERDI

    Azerbaijan, Baku, Art School № 6

    Teacher – Makka Rasulzadeh

    2. MARYAM MAMMADZADEH

    Azerbaijan, Sheki, Turan, Music School

    Teacher – Samira Mammadova

    3. MUNIS HASANLI

    Azerbaijan, Barda, Divanli Music School

    Teacher – Ipak Baghirova

    II Group (13 – 15 years, 56 participants)

    LAUREATES (5)

    1. PARVANA JAFAROVA

    Azerbaijan, Saatli, Music School

    Teacher – Tutu Guseynova

    2. VALIDA HAJIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Art School № 3

    Teacher – Gultakin Mammadova

    3. ULVI GUSEYNZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    4. AYSHAN MAMMADZADEH

    Azerbaijan, Baku, Central Art School

    Teacher – Nargiz Karimova

    5. MARYAM MUSTAFAYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Rafiga Gasimova

    DIPLOMANTS (17)

    1. SELJAN ABBASLI

    Azerbaijan, Zardab Art School

    Teacher – Matanat Namazova

    2. ZAHRA JAFARLI

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    3. ZAHRA DADASHOVA

    Azerbaijan, Baku, Art School № 3

    Teacher – Aygul Mutallimova

    4. MARYAM ALIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Art School № 6

    Teacher – Ulker Alibalayeva

    5. ASMAR HASANLI

    Azerbaijan, Baku, Art School № 6

    Teacher – Aytan Manafova

    6. AYSU ISGANDARZADEH

    Azerbaijan, Aghdash, Music School № 1

    Teacher – Khuraman Abdullayeva

    7. KENAN ARLI

    Turkey, Samsun Art Center

    Teacher – Tahira Kerimova

    8. KHATIN MAMMADLI

    Azerbaijan, Ganja, Music School № 1

    Teacher – Nazakat Gafarova

    9. GUNEL NASIBLI

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 3

    Teacher – Khayala Suleymanova

    10. DIANA VISHNYAKOVA

    Russia, Cherepovets College of Fine Arts

    Teacher – Anna Chupova

    11. ILAYDA AKSU

    Turkey, Antalya State Conservatory

    Teacher – Samir Mirzayev

    12. AIDA ISAYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Natavan Ahmadova

    13. KHATUN GULIYEVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Aytan Ibrahimova

    14. AYSU KHALILOVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    15. SHAHLA YUSIBOVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Gulbaniz Abdullayeva

    16. NIJAT MUKHTAROV

    Azerbaijan, Baku, Music School № 34

    Teacher – Shafag Hajiyeva

    17. GULSHAN ALIYEVA

    Azerbaijan, Aghdam, Gulabli

    Teacher – Sevda Suleymanova

    INCENTIVE DIPLOMAS (30)

    1. GULGUN ABDULLAZADEH

    Azerbaijan, Baku, Art School № 3

    Teacher – Lamiya Suleymanova

    2. MAMMADBAGHIR BAGHIRZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 6

    Teacher – Farida Abdulova

    3. ZARNIGAR ASADOVA

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    4. AISHA FATALIYEVA

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 3

    Teacher – Sevda Mustafayeva

    5. ILKNUR HATAMOVA

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    6. TAMARA ISAYEVA

    Azerbaijan, Yevlakh, Khaldan Music School

    Teacher – Balli Kerimova

    7. NURGUL ISMAYILZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 3

    Teacher – Chichak Talibova

    8. SAMRA MEHDIZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 13

    Teacher – Gulnara Manafova

    9. SAMA MAMMADLI

    Azerbaijan, Yevlakh, Ashaghi Qarkhun, Music School

    Teacher – Nurana Kerimova

    10. NAZRIN MASIMOVA

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 4

    Teacher – Gulnara Mamishova

    11. NARGIZ MIRZAYEVA

    Azerbaijan, Barda, Art School № 4

    Teacher – Sevinj Huseynova

    12. MATIN MUSTAFAZADEH

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 4

    Teacher – Mustafayev Sadig

    13. FATIMA NURIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 13

    Teacher – Gulnara Manafova

    14. AYTAC NURMAMMADLI

    Azerbaijan, Baku, Art Shool № 6

    Teacher – Ulker Alibalayeva

    15. ZEYNABKHANIM OMAROVA

    Azerbaijan, Guba, Art Shool

    Teacher – Umbulbani Mammadova

    16. GULNAR GARAYEVA

    Azerbaijan, Saatli, Music School

    Teacher – Gunel Aliyeva

    17. SHAHLA GAZIYEVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Aytan Ibrahimova

    18. ANNA RIJOVA

    Russia, Cherepovets College of Fine Arts

    Teacher – Anna Chupova

    19. LAMAN SADIGLI

    Azerbaijan, Balakan Art School

    Teacher – Ulviyya Mammadova

    20. ILKIN SALMANZADEH

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    21. NAZRIN SAFARALIYEVA

    Azerbaijan, Aghdam, Seyidli, Music School

    Teacher – Gunay Abbasova

    22. PARVANA SALIMOVA

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    23. FARIDA SHAMMADOVA

    Azerbaijan, Zardab, Art School

    Teacher – Matanat Namazova

    24. LAMAN TAGHIYEVA

    Azerbaijan, Yevlakh, Ashaghi Qarkhun, Music School

    Teacher – Nurana Kerimova

    25. JAVID RAJABLI

    Azerbaijan, Shamakhi, Art Education Center

    Teacher – Nurlan Allahveranov

    26. BUSAT YUSIFZADEH

    Azerbaijan, Barda, Music School № 2

    Teacher – Ulviyya Guliyeva

    27. NURAY AGHAKISHIYEVA

    Azerbaijan, Aghdam, Seyidli, Music School

    Teacher – Aysel Musayeva

    28.YUNIS IBRAHIMLI

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    29. ULKER GAHRAMANOVA

    Azerbaijan, Quba, Art School

    Teacher – Ravana Mohbalayeva

    30. SOLMAZ ALIYEVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Gulbaniz Abdullayeva

    CERTIFICATES OF PARTICIPATION (4)

    1. LEILA ABDURAHMANOVA

    Azerbaijan, Shaki, Music School № 4

    Teacher – Gulnara Mamishova

    2. MAYA RUSTAMOVA

    Azerbaijan, Yevlakh, Ashaghi Qarkhun, Music School

    Teacher – Naila Guseynova

    3. FIDAN NAJAFOVA

    Azerbaijan, Barda, Music School № 3

    Teacher – Tarana Kerimova

    4. AYSEL JABBAROVA

    Azerbaijan, Barda, Art School № 1

    Teacher – Samira Abishova

    III Group (16 – 20 years, 22 participants)

    LAUREATES (9)

    1. YELIZAVETA DERYABINA

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    2. AYTAJ ALIZADEH

    Azerbaijan, Baku, Music School № 35

    Teacher – Nushaba Guliyeva

    3. GUNEL GUSEYNOVA

    Azerbaijan, Baku, Music School named after Bulbul

    Teacher – Rahila Abbasova

    4. TEYMUR KAZIMOV

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School-Studio

    Teacher – Aytan Ibrahimova

    5. MARIYA IQNATENKO

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    6. AMALIYA NURMATOVA

    Uzbekistan, Namanqan, Uspensky Republic Special Music School

    Teacher – Marina Plazinskaya

    7. ANASTASIYA ZAKHAROVA

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    8.ANNA TOROSYAN

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    9. LALA PIRIYEVA

    Azerbaijan, Baku, Music School № 35

    Teacher – Nushaba Guliyeva

    DİPLOMANTS (7)

    1. SOFIYA BELOVA

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    2. ELLA BOUGHER

    USA, Evansville, The Potter's School

    Teacher – Erzsebet Gaal

    3. ADELIYA KULQANATOVA

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    4.TAYLOR MERMUD

    USA, Indiana, Waynetown, College Preparatory, Sophomore in High School

    Teacher – Erzebet Rinne

    5. AMINA MUSTAFAYEVA

    Kazakhstan, Almaty, College of Music Teacher – Anton Somov

    6. TURANA İBRAHIMOVA

    Azerbaijan, Ganja Music School № 1

    Teacher – Mahruba Mammadova

    7. NUREL KARIMOVA

    Azerbaijan, Baku, BMA Music School- studio

    Teacher – Aytan Ibrahimova

    INCENTIVE DİPLOMAS (6)

    1. FATIMA ABBASLI

    Azerbaijan, Shirvan, Music School

    Teacher – Afsuna Naghiyeva

    2.HAMAYA BAKHISHOVA

    Azerbaijan, Aghdash Music School № 1

    Teacher –Sevinj Ibrahimova

    3. MILANA GUMBATZADEH

    Russia, Orenburg, Music College at the State Institute of Arts

    Teacher – Anastasiya Khijnyakova

    4. ELMIRA YUNUSOVA

    Azerbaijan, Oghuz, Music School

    Teacher – Khatira Gazaliyeva

    5. LAYYA ASVAROVA

    Azerbaijan, Aghdash, Music School № 1

    Teacher – Sevinj Ibrahimova

    6. ANAR MAMMADOV

    Azerbaijan, Baku, Music School № 2

    Teacher – Aygun Isgandarova

    OUTSİDE THE COMPETİTİON – HOHORARY DİPLOMA

    1. ANNA VERONİKA SUSANNE TEPRETMEZ

    Turkey, Antalya

    Teacher – Samır Mırzayev