İlk dəfə şəxsiyyətində hiss etdiyim bu hərarəti get-gedə sənətində də duydum və bütün varlığımla ona bağlandım...
Görkəmli pianoçu, pedaqoq Elmira Səfərovaya həsr olunan xatirə axşamı keçirilib.
Sentyabrın 23-də Bakı Kitab Mərkəzində görkəmli pianoçu, pedaqoq və Əməkdar incəsənət xadimi Elmira Səfərovanın anadan olmasının 90-cı ildönümünə həsr olunmuş xatirə axşamı keçirilib. Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə tanınmış mədəniyyət xadimləri, sənətkarın şagirdləri, həmkarları, dostları və ailə üzvləri iştirak edib.
Tədbirdə Elmira Səfərovanın musiqiyə həsr etdiyi həyatından danışılıb, onunla bağlı xatirələr bölüşülüb və ona həsr olunmuş videoçarx nümayiş edilib.
Bu tədbirin onun üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirən Bakı Kitab Mərkəzinin direktoru Günel Anarqızı Elmira Səfərovanı nəcib insan, bənzərsiz pedaqoq, dəyərli dost, vətənpərvər ziyalı, Azərbaycanı bütöv varlığı ilə sevən bir musiqişünas kimi səciyyələndirib.
Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərxad Bədəlbəyli, Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadə və Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov Elmira Səfərovanın yaradıcılığı və yüksək insani keyfiyyətləri haqqında fikirlərini bölüşüb, onun adının musiqi tariximizdə əbədi yaşayacağını qeyd ediblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, 1997-ci ildə dünyasını dəyişən Elmira Səfərovanın yetirmələri bu gün konsert-ifaçılıq və pedaqoji fəaliyyətləri ilə onun yolunu davam etdirirlər.
Tədbirdə tanınmış və gənc musiqiçilərin, o cümlədən Elmira Səfərovanın şagirdlərinin ifasında Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib.
Sonda sənətkarın bacısı, akademik və musiqişünas Zemfira Səfərova, ailə üzvləri adından Elmira Səfərovanın xatirəsinə göstərilən ehtirama görə tədbir iştirakçılarına təşəkkür edib.