MƏDƏNİYYƏTİ  KONTEKSTİNDƏ
BEYNƏLXALQ  ELMİ – PRAKTİKİ   KONFRANS
24-25 aprel  2025 il, Bakı
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyası sizi, 24-25 aprel 2025-ci il tarixində Bakıda keçiriləcək “Dahi Üzeyir Hacıbəylinin irsi dünya musiqi mədəniyyəti kontekstində” adlı Beynəlxalq Elmi-Praktiki Konfransda iştirak etməyə dəvət edir.
Konfrans, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi, Şərqin ilk muğam operası “Leyli və Məcnun”un müəllifi, Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin formalaşması və inkişafında böyük xidmətləri olan görkəmli musiqişünas və ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunub.
2025-ci ildə həm də Azərbaycanın görkəmli musiqi xadimi, bəstəkar, dirijor, Üzeyir Hacıbəylinin yaxın silahdaşı Müslüm Maqomayevin anadan olmasının 140 illiyi qeyd  olunur.
Konfransın məqsədi – Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin yaradıcılıq və elmi irsinin yeni tarixi reallıqlara əsaslanaraq, müasir musiqi elminin baxış və yanaşmaları prizmasından dərk edilməsidir. Konfrans, həmçinin musiqişünaslığın aktual problemlərinin geniş spektrdə müzakirəsi üçün şərait yaradır.
Konfransda iştirak etmək üçün musiqişünaslar, bəstəkarlar, ifaçılar, müəllimlər, doktorantlar və dissertantlar dəvət olunur.
KONFRANSIN  TƏŞKİLAT  KOMİTƏSİ
Fərhad Bədəlbəyli — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın rektoru, SSRİ və Azərbaycanın xalq artisti, professor.
Nərminə Quliyeva — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın tədris işləri üzrə prorektoru, əməkdar müəllim, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, professor.
Gülnaz Abdullazadə — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın elm və yaradıcılıq işləri üzrə prorektor, əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə elmləri doktoru, professor.
Yeganə Axundova — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın beynəlxalq əlaqələr və tərbiyə işləri üzrə prorektoru, Azərbaycanın xalq artisti, professor.
Gülzar Mahmudova – Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın Tarix-nəzəriyyə fakültəsinin  dekanı, sənətşünaslıq doktoru, professor, əməkdar müəllim.
Nuridə İsmayılzadə — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent.
Həqiqət Yusifova — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent.
İmina Əliyeva — Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın elmi-tədqiqat laboratoriyasının, aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru.
KONFRANSIN   ƏSAS  İSTİQAMƏTLƏRİ:
1. Üzeyir Hacıbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyəti.
2. Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılıq və elmi irsi dünya müstəvisində.
3. Üzeyir Hacıbəyli və Azerbaycan professional bəstəkarlıq məktəbi.
4. Üzeyir Hacıbəyli və muğam.
5. Üzeyir Hacıbəyli yaradıcılığı Şərq-Qərb kontekstində.
6. Müslüm Maqomayevin (1885–1937) Azərbaycan musiqi mədəniyyətində rolu.
7. Milli bəstəkarlıq məktəbləri və musiqişünaslıq.
8. Musiqişünaslığın aktual problemləri.
9. Musiqi akustikası, musiqi terapiyası və psixoakustika.
ƏHƏMİYYƏTLİ   TARİXLƏR: